Skip to content

227 Ramblewood DrSewell, NJ 08080

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$527,000
Last Sale Date
Sep 2, 2025

Property Information

Block399.07
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.5

Building Details

Building Class17
DescriptionCOL STAFFORD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,480
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,300
22%
Improvement Value:$212,600
78%
Total Assessment$270,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,712+6.1%
2024$9,150+2.2%
2023$8,950+1.2%
2022$8,844+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$527,000
Sq Ft2,480DeedBook 7232, Page 32Recorded9/8/2025

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft2,480DeedBook 7095, Page 158Recorded11/19/2024

Property Sale

Sale
$165,300
DeedBook 1901, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1989