Skip to content

225 Ramblewood DrSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Jun 28, 2002

Property Information

Block399.07
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.5

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBROOK
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,300
23%
Improvement Value:$199,100
77%
Total Assessment$257,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,228+3.3%
2024$8,932+2.2%
2023$8,741+1.2%
2022$8,641-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 3447, Page 318

Property Sale

Sale
$158,100
DeedBook 2013, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1989