Skip to content

213 Willowbrook DrSewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Price
$193,745
Last Sale Date
Nov 25, 1992

Property Information

Block399.07
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.5

Building Details

Building Class17
DescriptionWINTHROP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,944
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,300
18%
Improvement Value:$259,800
82%
Total Assessment$318,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,404+3.3%
2024$11,038+2.2%
2023$10,803+1.2%
2022$10,679+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$193,745
DeedBook 2257, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1992