Skip to content

263 Tall Pines DrSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$164,500
Last Sale Date
Aug 14, 1998

Property Information

Block399.08
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.6

Building Details

Building Class17
DescriptionCOL STAFFORD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,510
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,900
24%
Improvement Value:$191,300
76%
Total Assessment$251,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,006+3.3%
2024$8,717+2.2%
2023$8,531+1.2%
2022$8,433+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$164,500
DeedBook 2908, Page 82

Property Sale

Sale
$156,400
DeedBook 2047, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1989