Skip to content

253 Tall Pines DrSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block399.08
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.6

Building Details

Building Class17
DescriptionBARCLAY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,452
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
20%
Improvement Value:$240,800
80%
Total Assessment$301,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,805+3.3%
2024$10,459+2.2%
2023$10,236+1.2%
2022$10,118+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$168,200
DeedBook 2154, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1989