Skip to content

242 St Andrews CtSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 27, 2021

Property Information

Block399.08
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.6

Building Details

Building Class17
DescriptionRIDER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,582
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,300
23%
Improvement Value:$202,700
77%
Total Assessment$263,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,429+3.3%
2024$9,126+2.2%
2023$8,931+1.2%
2022$8,829+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,582DeedBook 6606, Page 212Recorded1/4/2022

Property Sale

Sale
$277,900

From:

To:

Sq Ft2,582DeedBook 5905, Page 141Recorded7/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1989