Skip to content

238 White Marsh DrSewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2004

Property Information

Block399.08
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.6

Building Details

Building Class17
DescriptionWINTHROP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,892
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,100
18%
Improvement Value:$263,500
82%
Total Assessment$321,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,529+3.3%
2024$11,160+2.2%
2023$10,922+1.2%
2022$10,796+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 3392, Page 266

Property Sale

Sale
$209,900
DeedBook 2872, Page 303

Property Sale

Sale
$190,300
DeedBook 2250, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1992