Skip to content

267 Tall Pines DrSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Aug 22, 2019

Property Information

Block399.08
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.6

Building Details

Building Class17
DescriptionCOL STAFFORD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,628
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,300
21%
Improvement Value:$229,000
79%
Total Assessment$289,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,371+3.3%
2024$10,039+2.2%
2023$9,825+1.2%
2022$9,712+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$337,000
Sq Ft2,628DeedBook 6166, Page 272Recorded9/30/2019

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 3004, Page 189

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 2040, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1989