Skip to content

141 Trellis LnSewell, NJ 08080

Built 1998

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
May 30, 2014

Property Information

Block399.10
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.9

Building Details

Building Class17
DescriptionFLAGSTONE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,900
22%
Improvement Value:$128,300
78%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,637+3.5%
2024$5,448+2.3%
2023$5,326+1.2%
2022$5,262+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,372DeedBook 5196, Page 205Recorded6/5/2014

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3580, Page 123

Property Sale

Sale
$131,300
DeedBook 2916, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1998