Skip to content

161 Trellis LnSewell, NJ 08080

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block399.10
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.9

Building Details

Building Class17
DescriptionTANYARD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,702
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,300
15%
Improvement Value:$199,200
85%
Total Assessment$233,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,371+6.6%
2024$7,852+2.2%
2023$7,680+1.2%
2022$7,589+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,702DeedBook 7212, Page 311Recorded8/1/2025

Property Sale

Sale
$149,200
DeedBook 3126, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 2000