Skip to content

167 Trellis LnSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$204,900
Last Sale Date
Nov 24, 2009

Property Information

Block399.10
Lot31
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.9

Building Details

Building Class17
DescriptionFLAGSTONE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,262
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
21%
Improvement Value:$131,000
79%
Total Assessment$166,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,712+3.5%
2024$5,521+2.3%
2023$5,398+5.4%
2022$5,121+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$204,900
DeedBook 4731, Page 94

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 4023, Page 307

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 3037, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1999