Skip to content

179 Trellis LnSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 2021

Property Information

Block399.10
Lot37
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.9

Building Details

Building Class17
DescriptionFLAGSTONE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
18%
Improvement Value:$168,500
82%
Total Assessment$205,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,367+3.3%
2024$7,131+2.2%
2023$6,979+1.2%
2022$6,899+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$143,900
DeedBook 3128, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 2000