Skip to content

113 Trellis LnWoodbury, NJ 08096

Built 1998

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Jun 22, 2020

Property Information

Block399.10
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.9

Building Details

Building Class17
DescriptionPARASOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
15%
Improvement Value:$192,700
85%
Total Assessment$226,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,881+3.4%
2024$7,620+2.3%
2023$7,452-2.1%
2022$7,614+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$237,500
Sq Ft1,400DeedBook 6298, Page 214Recorded6/24/2020

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft1,400DeedBook 6228, Page 62Recorded1/21/2020

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 2959, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1998