Skip to content

115 Trellis LnSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 30, 2019

Property Information

Block399.10
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.9

Building Details

Building Class17
DescriptionFLAGSTONE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
16%
Improvement Value:$182,100
84%
Total Assessment$216,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,751+3.3%
2024$7,502+2.2%
2023$7,342+1.2%
2022$7,258+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,384DeedBook 6163, Page 339Recorded9/24/2019

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4720, Page 99

Property Sale

Sale
$147,400
DeedBook 3071, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1999