Skip to content

119 Trellis LnSewell, NJ 08080

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block399.10
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.9

Building Details

Building Class17
DescriptionPARASOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
16%
Improvement Value:$179,500
84%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,658+3.3%
2024$7,412+2.2%
2023$7,254+1.2%
2022$7,171+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 4220, Page 175

Property Sale

Sale
$136,900
DeedBook 2941, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1998