Skip to content

118 Trellis LnSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 1, 2015

Property Information

Block399.11
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.9

Building Details

Building Class17
DescriptionDELSEA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,304
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
19%
Improvement Value:$144,500
81%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,403+3.3%
2024$6,197+2.2%
2023$6,065+1.2%
2022$5,996+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,304DeedBook 5314, Page 80Recorded5/4/2015

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4983, Page 108

Property Sale

Sale
$142,250
DeedBook 3131, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 2000