Skip to content

132 Trellis LnSewell, NJ 08080

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2017

Property Information

Block399.11
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.9

Building Details

Building Class17
DescriptionFLAGSTONE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,387
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,800
20%
Improvement Value:$146,600
80%
Total Assessment$182,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,289+3.4%
2024$6,079+2.3%
2023$5,944+1.2%
2022$5,873-2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$197,500

From:

To:

Sq Ft1,387DeedBook 5536, Page 15Recorded9/26/2016

Property Sale

Sale
$136,700
DeedBook 2943, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1998