Skip to content

111 Parasol PlSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Apr 13, 2015

Property Information

Block399.11
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.9

Building Details

Building Class17
DescriptionPARASOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
18%
Improvement Value:$156,200
82%
Total Assessment$190,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,572+3.4%
2024$6,353+2.3%
2023$6,213+1.2%
2022$6,138+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft1,330DeedBook 5312, Page 339Recorded4/30/2015

Property Sale

Sale
$138,300
DeedBook 3107, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 2000