Skip to content

113 Parasol PlSewell, NJ 08080

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2022

Property Information

Block399.11
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.9

Building Details

Building Class17
DescriptionPARASOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
18%
Improvement Value:$153,100
82%
Total Assessment$187,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,461+3.4%
2024$6,246+2.3%
2023$6,107+1.2%
2022$6,034+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$224,900

From:

To:

Sq Ft1,358DeedBook 6326, Page 317Recorded8/21/2020

Property Sale

Sale
$129,785
DeedBook 2941, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1998