Skip to content

123 Parasol PlSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Oct 14, 2016

Property Information

Block399.11
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.9

Building Details

Building Class17
DescriptionPARASOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
19%
Improvement Value:$145,500
81%
Total Assessment$179,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,189+3.5%
2024$5,982+2.3%
2023$5,849+1.2%
2022$5,779+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,330DeedBook 5547, Page 236Recorded10/19/2016

Property Sale

Sale
$144,300
DeedBook 3141, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 2000