Skip to content

139 Parasol PlSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$128,450
Last Sale Date
Jun 23, 2000

Property Information

Block399.11
Lot38
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.9

Building Details

Building Class17
DescriptionPARASOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,900
16%
Improvement Value:$185,300
84%
Total Assessment$221,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,930+3.3%
2024$7,676+2.2%
2023$7,512+1.2%
2022$7,426+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$128,450
DeedBook 3140, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 2000