Skip to content

141 Parasol PlSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Sep 29, 2006

Property Information

Block399.11
Lot39
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.9

Building Details

Building Class17
DescriptionTANYARD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,591
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,200
18%
Improvement Value:$165,100
82%
Total Assessment$201,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,967+3.4%
2024$6,735+2.3%
2023$6,586+1.2%
2022$6,508+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 4293, Page 319

Property Sale

Sale
$144,959
DeedBook 2969, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1999