Skip to content

124 Parasol PlSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Dec 13, 2016

Property Information

Block399.12
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.9

Building Details

Building Class17
DescriptionPARASOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
21%
Improvement Value:$127,800
79%
Total Assessment$162,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,822+3.3%
2024$5,635+2.2%
2023$5,515+1.2%
2022$5,452+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft1,330DeedBook 5582, Page 316Recorded1/4/2017

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 3087, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2000