Skip to content

118 Parasol PlSewell, NJ 08080

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2025

Property Information

Block399.12
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.9

Building Details

Building Class17
DescriptionTANYARD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,591
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,100
19%
Improvement Value:$142,100
81%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,067+3.5%
2024$5,864+2.3%
2023$5,734+1.2%
2022$5,665+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 4985, Page 113

Property Sale

Sale
$131,400
DeedBook 2967, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1999