Skip to content

122 Flagstone WaySewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jan 22, 2009

Property Information

Block399.13
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.9

Building Details

Building Class17
DescriptionPARASOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,218
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
18%
Improvement Value:$158,200
82%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,894+3.3%
2024$6,673+2.2%
2023$6,531+1.2%
2022$6,456+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4624, Page 326

Property Sale

Sale
$129,750
DeedBook 3094, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 2000