Skip to content

114 Flagstone WaySewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$167,600
Last Sale Date
Jul 15, 2013

Property Information

Block399.13
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.9

Building Details

Building Class17
DescriptionPARASOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
21%
Improvement Value:$128,600
79%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,586+3.5%
2024$5,399+2.3%
2023$5,279+1.2%
2022$5,215+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$167,600

From:

To:

Sq Ft1,330DeedBook 5095, Page 86Recorded7/24/2013

Property Sale

Sale
$130,272
DeedBook 3094, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 2000