Skip to content

12 Nicole CtWoodbury, NJ 08096

Built 2008

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 6, 2023

Property Information

Block4.01
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3SFAG
Dwellings1
ZoningRM1
Sq Footage2,180
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
16%
Improvement Value:$185,500
84%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,959+3.3%
2024$7,703+2.2%
2023$7,539+1.2%
2022$7,453+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft2,180DeedBook 6905, Page 216Recorded9/8/2023

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

Sq Ft2,180DeedBook 5915, Page 146Recorded7/30/2018

Property Sale

Sale
$261,075
DeedBook 4570, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 2008