Skip to content

109 Talon LnWestville, NJ 08093

Built 1998

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 4, 2017

Property Information

Block4.02
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.05

Building Details

Building Class17
DescriptionCHERRYWOOD
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage1,764
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
23%
Improvement Value:$155,900
77%
Total Assessment$202,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,256+3.3%
2024$7,023+2.2%
2023$6,874+1.2%
2022$6,795+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 5706, Page 209Recorded8/8/2017

Property Sale

Sale
$133,770
DeedBook 2881, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1998