Skip to content

1052 Arbutus AveWenonah, NJ 08090

Built 1950

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Sep 21, 2022

Property Information

Block402
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
26%
Improvement Value:$111,400
74%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,395+3.3%
2024$5,222+2.2%
2023$5,111+1.2%
2022$5,052+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$279,000
Sq Ft1,440DeedBook 6757, Page 281Recorded10/6/2022

Property Sale

Sale
$198,000
Sq Ft1,440DeedBook 6418, Page 319Recorded2/8/2021

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 1550, Page 1189

Property Built

Built

Year Built: 1950