Skip to content

945 Rebecca LnWenonah, NJ 08090

Built 1987

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jan 26, 2018

Property Information

Block405.01
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,004
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,900
23%
Improvement Value:$116,100
77%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,413+3.3%
2024$5,240+2.2%
2023$5,128+1.2%
2022$5,069+1.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,004DeedBook 5816, Page 110Recorded2/12/2018

Property Sale

Sale
$62,000

From:

To:

Sq Ft1,004DeedBook 5693, Page 11Recorded7/19/2017

Property Sale

Sale
$42,000

From:

To:

Sq Ft1,004DeedBook 5622, Page 228Recorded3/21/2017

Property Sale

Sale
$87,900
DeedBook 3473, Page 342

Property Sale

Sale
$243,380
DeedBook 2929, Page 82

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 1620, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1987