Skip to content

924 Mail AveWoodbury, NJ 08096

Built 1979

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block405.02
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,441
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
20%
Improvement Value:$236,300
80%
Total Assessment$297,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,651+3.3%
2024$10,309+2.2%
2023$10,090+1.2%
2022$9,974+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,441DeedBook 6253, Page 229Recorded3/9/2020

Property Sale

Sale
$236,250
DeedBook 4151, Page 16

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2965, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1979