Skip to content

1022 Jericho LnWoodbury, NJ 08096

Built 2019

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 1, 2025

Property Information

Block405.03
Lot48
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,600
25%
Improvement Value:$136,800
75%
Total Assessment$182,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,539+3.3%
2024$6,329+2.2%
2023$6,194+1.2%
2022$6,123+715.6%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,384DeedBook 7248, Page 111Recorded10/6/2025

Property Sale

Sale
$207,000
Sq Ft1,384DeedBook 6194, Page 103Recorded11/14/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

DeedBook 5832, Page 122Recorded3/14/2018

Property Sale

Sale
$20,900

From:

To:

Sq Ft1,355DeedBook 5389, Page 218Recorded11/4/2015

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 4601, Page 223

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4108, Page 77

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 3632, Page 259

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 2412, Page 278