Skip to content

1032 Mail AveWoodbury, NJ 08096

Built 1952

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Jan 25, 2022

Property Information

Block405.04
Lot41
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage672
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
38%
Improvement Value:$48,800
62%
Total Assessment$78,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,821+3.3%
2024$2,731+2.2%
2023$2,673+1.2%
2022$2,642+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000
Sq Ft672DeedBook 6639, Page 88Recorded3/4/2022

Property Sale

Sale
$21,200

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 5364, Page 236Recorded9/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1952