Skip to content

121 St Francis LnWenonah, NJ 08090

Built 2017

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jan 11, 2022

Property Information

Block405.05
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
DescriptionMILAN
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,698
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,500
26%
Improvement Value:$273,800
74%
Total Assessment$370,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,275+3.3%
2024$12,849+2.2%
2023$12,575+6.2%
2022$11,844+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft2,698DeedBook 6612, Page 197Recorded1/14/2022

Property Sale

Sale
$360,375

From:

To:

DeedBook 5608, Page 17Recorded2/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 5560, Page 168Recorded11/15/2016

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5232, Page 172