Skip to content

107 St Francis LnWenonah, NJ 08090

Built 2016

Last Sale Price
$329,020
Last Sale Date
Oct 14, 2016

Property Information

Block405.05
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
DescriptionFLORENCE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,142
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
31%
Improvement Value:$216,900
69%
Total Assessment$314,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,271+3.3%
2024$10,910+2.2%
2023$10,677+1.2%
2022$10,554+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$329,020

From:

To:

DeedBook 5547, Page 199Recorded10/19/2016

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 5500, Page 318Recorded7/19/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5232, Page 172