Skip to content

118 St Francis LnWenonah, NJ 08090

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2021

Property Information

Block405
Lot12.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
DescriptionMILAN
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,722
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
27%
Improvement Value:$280,600
73%
Total Assessment$385,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,824+3.3%
2024$13,380+2.2%
2023$13,095+6.4%
2022$12,310+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,722DeedBook 5980, Page 324Recorded11/8/2018

Property Sale

Sale
$383,843

From:

To:

DeedBook 5564, Page 68Recorded11/23/2016

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 5517, Page 114Recorded8/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5232, Page 172