Skip to content

104 St Francis LnWenonah, NJ 08090

Built 2016

Last Sale Price
$288,260
Last Sale Date
Nov 16, 2016

Property Information

Block405
Lot12.14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
DescriptionSIENNA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
35%
Improvement Value:$181,500
65%
Total Assessment$278,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,984+3.3%
2024$9,664+2.2%
2023$9,458+1.2%
2022$9,349+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$288,260

From:

To:

DeedBook 5562, Page 193Recorded11/18/2016

Property Sale

Sale
$103,000

From:

To:

DeedBook 5518, Page 100Recorded8/24/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5232, Page 172