Skip to content

743 Sage Hill DrWenonah, NJ 08090

Built 1998

Last Sale Price
$161,500
Last Sale Date
Aug 23, 1999

Property Information

Block407.01
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,956
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,700
19%
Improvement Value:$199,100
81%
Total Assessment$245,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,812+3.3%
2024$8,529+2.2%
2023$8,347+1.2%
2022$8,252+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$161,500
DeedBook 3032, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1998