Skip to content

205 Filbert StWenonah, NJ 08090

Built 2017

Last Sale Price
$430,157
Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block407.05
Lot12

Zoning---
Sq Footage2,432
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,400
28%
Improvement Value:$265,800
72%
Total Assessment$370,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,272+3.3%
2024$12,846+2.2%
2023$12,572+1.2%
2022$12,428+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$430,157

From:

To:

Sq Ft2,432DeedBook 5765, Page 76Recorded11/8/2017

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 5666, Page 54Recorded6/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017