Skip to content

225 Filbert StWenonah, NJ 08090

Built 2017

Owner
---
Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Oct 15, 2024

Property Information

Block407.06
Lot18

Zoning---
Sq Footage2,699
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,500
26%
Improvement Value:$274,200
74%
Total Assessment$370,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,290+3.3%
2024$12,863+2.2%
2023$12,589+1.2%
2022$12,444+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft2,699DeedBook 7090, Page 230Recorded11/8/2024

Property Sale

Sale
$411,060

From:

To:

Sq Ft2,699DeedBook 5770, Page 213Recorded11/15/2017

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 5698, Page 63Recorded7/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017