Skip to content

704 Sage Hill DrWenonah, NJ 08090

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2005

Property Information

Block407
Lot61
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,669
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
22%
Improvement Value:$173,600
78%
Total Assessment$222,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,730+3.4%
2024$7,474+2.3%
2023$7,309+1.2%
2022$7,223+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$156,116
DeedBook 3067, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1999