Skip to content

131 Peach StWestville, NJ 08093

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2024

Property Information

Block40
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1.5SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,481
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
24%
Improvement Value:$133,100
76%
Total Assessment$175,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,277+3.3%
2024$6,076+2.2%
2023$5,946+1.2%
2022$5,878+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953