Skip to content

870 Tanyard RdWoodbury, NJ 08096

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2023

Property Information

Block410
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,082
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
27%
Improvement Value:$80,300
73%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,944+3.3%
2024$3,817+2.2%
2023$3,736+1.2%
2022$3,693+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$36,100
DeedBook 2764, Page 208

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 2060, Page 230

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 1559, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1945