Skip to content

229 Linden StWenonah, NJ 08090

Built 1997

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 27, 2001

Property Information

Block415
Lot8.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,066
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
15%
Improvement Value:$216,800
85%
Total Assessment$254,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,120+3.3%
2024$8,828+2.2%
2023$8,639+1.2%
2022$8,540+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3251, Page 136

Property Sale

Sale
$211,394
DeedBook 2788, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1997