Skip to content

2176 Delsea DrSewell, NJ 08080

Built 1940

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 31, 2007

Property Information

Block417.01
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningBC1
Sq Footage960
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,700
32%
Improvement Value:$66,300
68%
Total Assessment$98,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,513+3.3%
2024$3,401+2.2%
2023$3,328+1.2%
2022$3,290+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4485, Page 63

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 1517, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1940