Skip to content

613 Woodland AveWestville, NJ 08093

Built 2019

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Mar 15, 2019

Property Information

Block42
Lot2.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,796
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,700
15%
Improvement Value:$214,100
85%
Total Assessment$252,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,063+3.3%
2024$8,772+8.4%
2023$8,096+1.2%
2022$8,003+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$279,900

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 6054, Page 301Recorded3/21/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$16,500

From:

To:

DeedBook 5864, Page 260Recorded5/3/2018

Property Sale

Sale
$15,500

From:

To:

DeedBook 5570, Page 174Recorded12/7/2016

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4090, Page 51