Skip to content

253 Marion AveWestville, NJ 08093

Built 1961

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block45
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,546
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
29%
Improvement Value:$103,800
71%
Total Assessment$145,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,209+3.3%
2024$5,042+2.2%
2023$4,934+1.2%
2022$4,878+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft1,546DeedBook 6872, Page 109

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 3320, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1961