Skip to content

164 Carson CtWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$130,640
Last Sale Date
Aug 3, 2017

Property Information

Block462
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,900
35%
Improvement Value:$100,200
65%
Total Assessment$153,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,489+3.3%
2024$5,313+2.2%
2023$5,199+1.2%
2022$5,140+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$130,640

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 5709, Page 127Recorded8/10/2017

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4289, Page 297

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 3686, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1954