Skip to content

161 Carson CtWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Aug 1, 2019

Property Information

Block462
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
33%
Improvement Value:$84,100
67%
Total Assessment$126,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,528+3.3%
2024$4,383+2.2%
2023$4,289+1.2%
2022$4,240+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$129,900
Sq Ft912DeedBook 6137, Page 290Recorded8/8/2019

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 2771, Page 150

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 1692, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1954