Skip to content

152 Peterson BlvdWoodbury, NJ 08096

Built 1954
Other Exempt

Last Sale Price
$172,800
Last Sale Date
Jul 13, 2020

Property Information

Block462
Lot35
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
29%
Improvement Value:$100,800
71%
Total Assessment$141,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$4,900+2.2%
2023$4,795+1.2%
2022$4,740+1.9%
2021$4,650+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$172,800

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 6307, Page 216Recorded7/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 1954